Google’da Üst Sıralara Yükselmek İçin Hangi Teknikler Kullanılmalıdır?

Google’da Üst Sıralara Yükselmek İçin Hangi Teknikler Kullanılmalıdır?

Google’da Üst Sıralara Yükselmek İçin Hangi Teknikler Kullanılmalıdır?

İnternet üzerinden hizmet veya ürün pazarlaması yapan bir web sitesi kurmak, dijital ortamda tek başına başarıyı getiren bir faktör değildir. Bu yüzden web sitenizin ziyaretçi trafiğinin artırılması ve Google’da üst sıralara yükselmek için tasarlanması gerekir. Google’da zirveleri hedefliyorsanız, bunu başarmak için SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu tekniklerini mutlaka uygulamalısınız.

SEO Nedir?

Web sitelerinin arama motorları sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan ve günümüzün en etkili dijital pazarlama araçlarından biri olan SEO nedir? SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitesi trafiğinin Google, Bing, Yandex gibi çeşitli arama motorlarında algoritmik ya da organik arama sonuçları ile iyileştirilen bir süreçtir. Dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan arama motoru olan Google’dır. Bu yüzden Google’da üst sıralarda yer almak firmalar için daha büyük bir öneme sahiptir. Web siteniz Google arama sonuçlarında üst sıralara yükseldikçe, siteye gelen ziyaretçi sayısı da artacaktır. Web sitenizin trafiğini iyileştirmek ve Google’da üst sıralara yükselmek için aşağıda yer alan SEO tekniklerinden yararlanabilirsiniz.

1. Anahtar Kelime Sayısına Özen Gösterin

Web sitenize daima güncel içerikler eklemek, anahtar kelime sayısına özen göstermek ve bunları doğru sayıda kullanmak en etkili SEO teknikleri arasındadır. Ayrıca, anahtar kelimeleri belirlerken, ürün veya hizmetler ile ilgili kullanıcıların arama yaptığı kelimelere odaklanmak çok önemlidir. Diğer taraftan, gereğinden fazla anahtar kelime kullanmanın Google tarafından spam olarak algılanmasına neden olabileceğini unutmayın. Çünkü, arama motoru botları fazla anahtar kelime sayısını   dikkate almazlar.

2. Sayfa Başlıklarını Doğru Kullanın

Başlık etiketi, Google arama sonuçlarında web sayfanızın en üst sıralara çıkmasını sağlar. Başlıklar, internet kullanıcıları ve arama motoru botlarına sayfa konusunu bildirirler. Google, başlık etiketinde yalnızca 50 – 60 karakteri dikkate aldığı için, kısa ve ilgi çekici başlıklar kullanılmalıdır. Diğer yandan, başlıklar faaliyet alanınızla ilgili olmalı ve seçilen anahtar kelimelerin başlıklarla bağlantılı olmasını sağlamalısınız.

3. Alt Etiketlerin Önemli Olduğunu Unutmayın

Web sitelerindeki resim ve videolar için eklenen açıklayıcı yazılara alt etiketi adı verilir. Bu etiketler, arama motorlarının diğer metinlerde olduğu gibi, resim ve videolara ait yazılarda geçen anahtar kelimeler yardımıyla web sayfanızı bulmasını sağlar. Bu yüzden, alt etiketlerin sitedeki normal metinler kadar önemli olduğunu unutmamalısınız.

4. Mobil Versiyon Seçeneğini Mutlaka Uygulayın

Google’da üst sıralara yükselmek için sitenizin mutlaka mobil versiyonu bulunmalıdır. Nedeni ise mobil site versiyonu içeren sayfaların son yıllarda çok fazla tercih edilmesidir. Mobil versiyona sahip olduğunuzda, web sitenizin hitap ettiği kitle ve buna bağlı olarak site trafiği artacaktır.

5. Haritalar İle Site Erişimini Kolaylaştırın

Başarılı bir SEO çalışmasında web sitelerinde haritaların yer alması çok önemlidir. Bu yüzden, web sitenizdeki her sayfanın kolayca bulunmasına yardımcı olan bir site haritası bulunmalıdır. Kullanıcılar ve Google için en faydalı SEO tekniklerinden biri de site haritasının hızlı ve kolay bir şekilde sonuca ulaştırmasıdır.

66 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir