Kredi Kartı Dolandırıcılığı & Sanal Kart

Kredi Kartı Dolandırıcılığı & Sanal Kart

Kredi Kartı Dolandırıcılığı & Sanal Kart

Günümüz teknolojisinin ilerlemesi sayesinde hepimiz internetten alışveriş yapmaya başladık. Gıdadan teknolojiye, ev eşyalarından kıyafetlere aklımıza gelecek herşeyi internetten satın almaya başladık. Bunun sebepleri dışarı çıkmaya üşenmemiz veya internetten daha ucuza ve rahat bir şekilde alışveriş yapmamızdandır.

Herkes de internetten alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerini vermek istemeyebilir, vermeyin de zaten. Kapıda ödeme olmayan yerlerden alışveriş yapamama sorunlarınız olabilir. Bunları yenmek için bu yazımı okuyor olabilirsiniz. Çok doğru yerdesiniz.

Tabi dışarıda olduğu kadar internettede kötü insan dolu. Alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerimizin çalınması gibi bir durum. Son zamanlarda bir çok kişi kredi kartı dolandırıcılarına yakalanıyor istemeden ve bu yüzden kart limitlerine göre binlerce lira zarar edebiliyorsunuz. Tabi bazı durumlarda bankadan paranızı iade alabiliyorsunuz. Böyle durumlara ne gerek var! Bu yazıdan sonra istediğiniz her siteden alışveriş yapmanız kolaylaşabilir.

Sanal Kart Nedir ?

Sanal kart, kredi kartı bilgilerinizi vermeden sağlıklı bir şekilde alışveriş yapmanıza yarayan bir banka ürünüdür. Genellikle güvenlik amacıyla kullanılır. Mevduat hesabınıza veya kredi kartınıza bağlı olarak çalışır.

Örnek:

Kullandığınız bankanın sitesine veya uygulamasına girin. Kredi kartı sekmesinde sanal kart seçeneği bulunur. Buradan yeni bir sanal kart oluşturuyorsunuz ve limit veriyorsunuz. Ve yeni bir kartınız olmuş oldu. Bu oluşturduğunuz sanal kart ile istediğiniz yerden alışveriş yapabilirsiniz. Siz 10₺ lik bir ürün almak istediğinizde sanal kartınıza 10₺ limit oluşturup, sanal kart bilgilerinizi girdiğiniz zaman en fazla 10₺ çekilebilir. Yani 11₺ bile çekemezler. Kötü amaçlı kişilerin eline geçse bile bilgileriniz içinde 0₺ bakiye olduğu için hiçbirşey yapamazlar.

Başka bir zaman başka siteden alışveriş yaparken de limiti yenileyip tekrar kullanabilirsiniz. “Başka sitede kullanmıştım ama ya çalındıysa bilgilerim, limiti olunca çekemezler mi?” sorusuna karşılık: Limit oluşturduğunuzda hemen kullanacağınız için ortalama 1 dakikada harcama yapacaksınız. Kimse bu süreyi tutturamaz rahat olun. 🙂 2010’dan beri sanal kart ile alışveriş yaptım. Çok şükür bir sıkıntı yaşamadım, yaşamamda, kimsede yaşamasın yazımın amacı bu. 🙂 Teşekkürler

71 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir