Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping yapmak için öncesinde avantajlarının ve dezavantajlarının tartılması gerekmektedir. Eğer dropshipping yöntemi ile başarılı olunacağı düşünülüyor ise; tedarikçi firma arayışına girilmelidir. Satışı yapılacak olan ürünlere fiziksel olarak sahip olmadan, stok yapmadan ürünlerin müşteriye ulaştırılmasına dayanan bir yöntemdir. Tedarikçinin satışı yapılacak olan ürün için sunduğu fiyatın üzerine kar koyarak bir fiyat belirlenmesi ve ürünün belirlenen fiyata satılması gerekmektedir. Ancak rekabeti de dikkate alarak ürünün fiyatının üzerine kar koyarken gereğinden fazla yüksek bir fiyat belirlememeye dikkat etmeleri gerekmektedir.

Dropshipping İşletmesi İçin Fikir Sahibi Olun

Dropshipping fikrinin üretilmesi, dropshipping’e başlanması için ilk aşamadır. Satıcının satacağı ürüne karar vermesi ve bu ürün ile ilgili bilgi sahibi olması gerekmektedir. Özellikle var olan bir sorunu çözebilecek, işlevli bir ürün tercih edilir ise; bu durumda kısa süre içerisinde bir müşteri kitlesi edinilebilmektedir ve müşteriler de satıcının ürünlerini değerli görmektedirler. Ürünün karlı olmasının yanı sıra, endüstride gelecek vaat edip etmemesine de bakılmalıdır. Google Trends üzerinden karar verilen ürünün trend listesinde olup olmadığı da kontrol edilmelidir.

Seçilen fikre uygun tedarikçinin bulunması gerekmektedir. Güvenilirlik, ticaret politikaları, sunulan ürünlerin kalitesi gibi konularda sıkıntı yaşanmayacak bir tedarikçi arayışına girilmelidir. Uzun vadede zarar edilmeyecek olunmasından emin olunmasının yanı sıra; tedarikçi tarafından da kabul edilmeleri gerekmektedir.

Dropshipping İçin Alan Adı Satın Alın

Alan adı alımı yapılırken; müşterilerin aklında kalabilecek, kolay hatırlanan, hedef müşteriler ve satılacak olan ürünler ile alakalı bir alan adı tercih edilmelidir. Domain sorgulaması yapılabilecek yerlerden istenen domainin müsait olup olmadığı ile ilgili bilgi alınabilmesi mümkündür. Müşterilerin satıcıyı daha güvenilir görebilmesi, ürünleri satın almak için nereye girdiklerini bilmesi için alan adı alımı aşamasında dikkatli olunması ve doğru alan adının seçilmesi gerekmektedir.

Online Bir Satış Mağazası Kurulumunu Gerçekleştirin

Online mağaza kurmak için öncelikle bu konuda bilgisi olanlar kendileri ve bilgisi olmayanlar da bilen birinden yardım alarak mağaza kurulumunu gerçekleştirmelidirler. Ardından satışa sunacakları dropshipping ürünlerini web sitelerine eklemelidirler. Online mağazalarını müşterilerini cezp edecek şekilde tasarladıklarında, kullanıma açmaya hazırdırlar.

Online Mağazaya Eklenecek Ürünlerle İlgili Detayları Kararlaştırın

Online mağazaya ürün ekleme detayları ile ilgili karar verirken göz önünde bulundurulması gereken noktalar şöyledir:

  • Tedarikçi firmanın kargo tarifelerinin incelenmesi gerekmektedir. Müşterilerine sabit tarifeli ve uygun kargo ücretlerinin olmasına dikkat edilmelidir.
  • Satılacak olan ürünlerin Türkiye’deki vergilerinin kontrol edilmesi ve ürün fiyatları kararlaştırılırken buna göre ayarlama yapılması gerekmektedir.
  • Müşterilerin memnun kalabilecekleri ödeme yöntemleri seçeneklerinin sunulması gerekmektedir. Müşteriler bir ürünü almaya karar verdiklerinde, ödeme yöntemleri de kendilerine uyuyor ise siparişlerini tamamlamaktadırlar. Bu sebeple ödeme kısmını atlamamalıdırlar.

Online Mağazayı Pazarlayın

Mağaza pazarlaması ile dropshipping hizmetinin avantajlarından yararlanabilmek mümkün olmaktadır. Dijital pazarlama teknikleri ile online dropshipping mağazasının daha bilinir hale getirilmesi gerekmektedir. Bunun için kullanılabilecek bazı yöntemler ise aşağıda verilmiştir:

  • SEO ile online alışveriş sitesinin arama motoru sonuç sayfasındaki sıralamasının yükseltilebilmesi mümkündür. Bu sayede daha fazla kişi online mağazayı ziyaret etmektedir.
  • Ödemeli reklamlar ile web sitesinin arama sonuç sayfasının en üstünde yer aması sağlanabilmektedir. Belirlenen anahtar kelime ile reklamların ne kadar alakalı olduğu, reklam için yapılan ödemenin başarısına bağlı olmaktadır.

Müşteriler ile e-posta aracılığı ile iletişime geçerek onların online mağazaya giriş yaparak alışveriş yapmaları sağlanabilmektedir. Dropshipping ürünleri ile ilgili indirimleri ve cazip teklifleri e-posta aracılığı ile müşterilerine sunabilmektedirler.

88 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir