Banka Borcundan Dolayı Hapis Cezası Var Mı?

Banka Borcundan Dolayı Hapis Cezası Var Mı?

Banka Borcundan Dolayı Hapis Cezası Var Mı?

Banka kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı? Sanırım kredi borcu olup da ödemekte zorlananların en çok merak ettikleri konulardan biridir bu sorunun cevabı. Tabi ki borçlar nedeni ile hapis yatmak kimse istemez. Bu haberimizde sizlere banka borcundan dolayı hapis cezası varmı? Sorusunun cevabını sunarken ayrıca kredi borçlarından nasıl kurtuluruz ve ödenmeyen borçlar nedeni ile başımıza neler gelebilir biraz bahsetmek istiyoruz.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

Önce sizlere güzel haber verelim, kredi borcu ödenmezse hapis cezası yoktur fakat icra takibi aşamasında size taahhük ettirilen borcu ödeyeceğinize dair taahhütte bulunursanız ve borcunuzu ödemez iseniz hapis cezası vardır. Genelde bu hapis cezası icra iflas kanunu hükümlerince uygulanmakta ve 3 ay şeklinde infaz edilmektedir. Bu ceza paraya çevrilemediği gibi denetimli serbestlik şartı ile dahi olsa ertelenemez. O nedenle; kredi borcundan dolayı eğer ödeme durumunuz yok ise kesinlikle taahhütte bulunmamanızı öneririz.

Kredi Borcundan Dolayı Hapis Yatınca Borç Silinir mi?

En çok sorulan ve merak edilen sorulardan birisi de kredi borcu ödeyemeyen kişilerin ödeyeceğine dair taahhütte bulunup ödemeyi gerçekleştirmemesi sonucu 3 ay yatılan hapisten sonra borçların silinip silinmeyeceğidir. Sorunuzun cevabı, maalesef borçlar silinmez. Hapis cezası borç ile yükümlü olan kişilerin caydırıcılığını arttırmaktır. O nedenle hapis sonrası da borcunuz devam eder.

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Kredi borcunu ödemekte zorlananlara en önemli tavsiyemiz henüz kara listeye düşmemişken bankalardan borç kapatma kredisi kullanmalarıdır. Bu, ödemekte zorlandığınız kredilerin vadelerini uzatmanızı ve miktarlarını da düşürmenizi sağlar. Banka şubeniz ile görüşmeler sağlayarak kredi borcu yapılandırma işlemi yanı sıra borç erteleme talebinde de bulunabilirsiniz. Özellikle kredi kartı kullanıcılarının yaptıkları en büyük hatalardan birisi de zaten kredi kartı borcundan dolayı çekilen ihtiyaç kredisi ile birlikte yine kredi kartı kullanımına devam etmeleridir. Yapılan bu hata neticesinde her ay ödenen borçlar artmakta ve maalesef işin içinden çıkılamaz hale gelmektedir.

Kredi borçlarınızı ödemekte zorlanıyor ve borçtan dolayı da hapis gibi bir yaptırımın karşınıza çıkmasından çekiniyor iseniz, borç para bulma yöntemlerini tavsiye ederiz. Bu yöntemler; yakın dostlarınızdan borç para isteme veya lüzumsuz eşyalarınızı ikinci el pazarında nakite çevirerek borçlarınızdan kurtulma denebilir. Haricinde yapılacak tek işlem bankalardan kredi kullanmaktır.

Kredi kullanma durumunuz yok ise yani kredi notunuzun düşük olması veya kara listede yer alma durumunuz var ise sicili bozuk olana kredi veren bankalar yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi?

Alacak tahsili için bankalar icra takibi başlatabilir fakat haciz edilecek mal yok ise haciz işlemi de askıya alınır. Eski dönemde bankalar alacak tahsili için evlere haciz işlemi uygulatırlardı fakat artık borçlu kişilerin yaşamlarını idame ettirmesine engel olacak şekilde bir haciz ortadan kalktı. Haciz için gidilen evde buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, tv, fırın, halı, koltuk gibi eşyalardan 2 tane olmadığı sürece haciz edilemiyor. İşyeri için de aynı durum söz konusu zira örneğin kuaföre haciz için gidildiğinde berber koltuğu, traş makinesi, ayna haciz edilecek malzemeler dışında tutuluyor.

Banka borcu ödenmezse hapis cezası var mı ? sorunun yanında en çok merak edilen bir diğer husus, hapis cezası verilir ise hangi cezaevine gönderildiğidir. Hapis cezası 3 yıldan az ise açık cezaevin de 3 yıldan fazla ise kapalı cezaevinde hapis işlemi tamamlanır.

 

BU YAZILARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

Faizsiz Kredi Başvurusu

Anında Kredi Veren Bankalar

83 Beğen

Yapılan Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir