Facebook’ta Veri Güvenliğini Sağlama

Facebook’ta Veri Güvenliğini Sağlama

Facebook’ta Veri Güvenliğini Sağlama

Facebook’ta paylaşılan verilerin istenmeyen amaçlar için kullanılma ihtimali oldukça yüksektir. Bu durumda, Facebook’ta veri güvenliğini sağlamak için neler yapılabilir? Öncelikle bilmediğiniz uygulamalardan uzak durarak ve çeşitli yöntemleri kullanarak dijital ortamda kendinizi korumaya çalışabilirsiniz. Facebook hesabınızı tamamen silmenize gerek kalmadan, tüm bilgilerinizin güvende olduğunu garanti etmek oldukça zordur. Fakat, aşağıdaki basit yöntemlerle kişisel verilerinizi koruyabilirsiniz:

 

Facebook Gizlilik Ayarlarınızı Mutlaka Değiştirin

Facebook’ta kullanıcılar için birçok gizlilik ayarı mevcuttur. Facebook web sitesinin sağ üst köşesinde bulunan ve aşağı doğru açılan ok işaretini tıkladıktan sonra, sırasıyla “Ayarlar” ve “Gizlilik” seçeneklerini kullanarak gizlilik durumunuzu değiştirebilirsiniz. Bu bölümde, paylaşımlarınızı görebilecek kişiler, telefon numaranız ve buna benzer kişisel bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz. Öte yandan, “Ayarlar” sayfasında bulunan “Güvenlik ve Giriş” seçeneğini tercih ederek “Ekstra Güvenlik Ayarlama” bölümüne gidebilir ve burada güvenliğinizi daha fazla artırabilirsiniz.

 

Facebook’ta Herkesle Arkadaşlık Kurmayın

Facebook’ta herkesle arkadaşlık kurmamalısınız. Çünkü katı gizlilik ayarlarına sahip olmayan arkadaşlarınız tarafından etiketlenen fotoğraf ve yazılarınız, başkaları tarafından görüntülenme ve paylaşılma riski taşır. Bu yüzden, Facebook güvenlik ayarlarınızı arttırmalı ve güvenmediğiniz kişilerle arkadaşlık yapmamalısınız.

 

Facebook’ta Reklamı Yapılan Oyun ve Uygulamalardan Uzak Durun

Facebook’ta sürekli olarak oyun ve uygulama reklamları görebilirsiniz. Fakat bu oyun ve uygulamalar; isminiz, kullanıcı adınız, cinsiyetiniz ve arkadaş listeniz gibi çeşitli kişisel verilerinize erişebilirler. Bunu önlemek amacıyla Ayarlar bölümüne giderek ekranın sol kısmında yer alan ‘Uygulamalar’ hanesinden bu tarz uygulamaların izin tercihini değiştirebilirsiniz. Bütün bu basit ayarların kontrolünü sağlayarak, Facebook ortamında verilerinizi daha güvende tutabilirsiniz.

59 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir